Hra na vládu a opozici

Kdo chce prosadit něco, co skutečně prosadit chce, má v současné Sněmovně sílu si to vynutit.

Systém je nastaven tak, že i ta nejmenší strana ve Sněmovně může vyvolat neřešitelnou ústavní krizi. Jednací řád je nastavený tak, že když se někdo rozhodne, že schůze nezačne, tak prostě nezačne. Lidé, kteří mají přednostní právo, mohou Sněmovnu zablokovat ještě před zahájením schůze. Jediné omezení je počet členů klubu. Pochopitelně, čím větší klub, tím snažší obstrukce.

Jednací řád Poslanecké sněmovny vznikl v době, kdy si pohrobci Občanského fóra dělili moc a vytvořili si ve Sněmovně systém, kdy vždy ten, kdo vládl, kradl nejvíc, protože vyhrál. Ale systém byl zákonem o jednacím řádu nastaven tak, aby ten, kdo zrovna nevyhrál, držel pod krkem, aby se s ním vítěz musel aspoň o něco dělit.

Hra na vládu a na opozici v České republice je naprosto směšná, protože pokud by opozice skutečně nechtěla, aby vláda něco prosadila, nikdy by to neprosadila. Každý klub si může vzít za den dvě hodiny přestávku, u pětikoalice tedy celkem 10 hodin denně. S dvaceti přednostními právy, i kdyby každý místopředseda poslaneckého klubu měl vystupovat jenom půl hodiny, by tedy bylo možné efektivně zablokovat jednání ve Sněmovně na celý jednací den.

Pětikoalice dokázala sedmkrát zabránit dovolení rady České Televize tím, že si vzaly desetihodinovou (jednou s podporou ČSSD dvanáctihodinovou) přestávku. Takto jednoduché by to měli, kdyby ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Piráti chtěli zachránit podnikatele. Kdyby nechtěli, nikdy by nebyl prodloužen nouzový stav. Kdyby nechtěli, nikdy by neprošlo EET. Ve finále o tomto všem vždycky nechali hlasovat.

Ti, kteří nám dnes vládnou, slibovali, že budou uznávat protilátky, že budou rozvolňovat, že nebude povinné očkování atd. I oni ale chtěli nouzový stav.

Jednací řád Poslanecké sněmovny umožňuje silné opozici, jako měla v minulém období současná pětikoalice, neschválit a neprojednat zákony, které vláda projednat chtěla. Všichni poslanci a předsedové stran toto vědí.