Snadný důkaz nefunkčnosti očkování

Více než 118 % populace Gibraltaru je plně proočkovaných proti Covid-19, přičemž toto číslo přesahuje 100 % kvůli dávkám podávaným Španělům, kteří překračují hranice za prací nebo navštěvují dané území každý den. Vládní představitelé Gibraltaru oznámili, že všechny oficiální vánoční večírky, oficiální recepce a podobná setkání byly zrušeny.

Široké veřejnosti bylo také důrazně doporučeno, aby se následující čtyři týdny vyhýbala společenským akcím a večírkům. Pro všechny skupinové aktivity se doporučují venkovní prostory před vnitřními, nedoporučuje se dotýkání a objímání a doporučuje se nošení roušek.

Celá způsobilá populace Gibraltaru je očkována, ale uprostřed nárůstu případů COVID-19 Gibraltar úředníci s vánočními masovými akcemi neriskují. „Drastický nárůst počtu lidí pozitivně testovaných na COVID-19 v posledních dnech je jasnou připomínkou toho, že virus je v naší komunitě stále velmi rozšířený a že je odpovědností nás všech přijmout veškerá přiměřená opatření, abychom se ochránili naši milovaní,“ uvedla ministryně zdravotnictví Samantha Sacramento. Gibraltar, malé britské zámořské území sdílející pozemní hranici Španělsko, zaznamenala za posledních sedm dní průměrně 56 případů COVID-19 denně, oproti méně než 10 případům denně v září. Nárůst případů, který vláda popisuje jako „exponenciální“, přichází navzdory tomu, že Gibraltar má nejvyšší proočkovanost na světě.Gibraltar v současnosti podává posilovací dávky osobám starším 40 let, zdravotnickým pracovníkům a dalším „zranitelným skupinám“ a podává vakcíny dětem ve věku od pěti do 12 let.

Podobně dobře proočkované země také nedávno hlásily nárůst infekcí COVID-19. V Singapuru, kde bylo naočkováno 94 % způsobilé populace, počet případů a úmrtí na konci října vyletěl do rekordních výšin a od té doby mírně ustoupil. V Irsku, kde je přibližně 92 % dospělé populace plně očkováno, se případy COVID-19 a úmrtí na tento virus od srpna zhruba zdvojnásobily.