Dezinformace

Původní definice pojmu dezinformace je lživá, klamná, falešná informace, která má za cíl ovlivnit úsudek a názor jedince, více osob či celé společnosti tak, aby vyvolala zdání důvěryhodnosti a pravdivosti. Člověku, který šíří dezinformace se říká dezinformátor.

V současné době se však čím dál tím více setkáváme s případy, kdy je slovo ‚dezinformace‘ používáno zcela nevhodně, často výlučně na názory, které se neshodují s oficiálním narativem. Dezinformace je dnes tedy spíše označení nepříjemného názoru protistrany, který se z nějakého důvodu systému nelíbí natolik, že je třeba tento názor zdiskreditovat a umlčet kohokoliv, kdo tyto názory šíří. Například lékaři, kteří mají na pandemii covidu-19 jiný názor, než jaký předkládá vláda a Ministerstvo zdravotnictví (například si dovolí nesouhlasit s opatřeními, s vakcinací), jsou často označování za ‚dezinformátory‘.

Je úplně jedno, jak velký kredit má lékař či vědec, který ony nepohodlné názory šíří. Připomeňme si, že za ‚dezinformátora‘ byl mimo jiné označen i prof. MUDr. Jiří Beran, největší český odborník na vakcinaci. Jelikož většina lidí má ve své mysli asociaci dezinformace = lež, na základě této diskreditace pak názor onoho člověka, byť se může jednat o názor odborný a zcela pravdivý, odmítnou.

Označením člověka šířícího nepohodlné názory za dezinformátora je v současné době velmi rozšířenou taktikou systému, jak umlčet oponentní názory a přimět co největší počet lidí, aby všechny představitele oponentních názorů už prvoplánově zavrhovali.

Největším šiřitelem skutečných dezinformací je v současné době vláda, Ministerstvo zdravotnictví, televize, veřejnoprávní i komerční média a všechny fact-checkingové weby, které umlčují všechny oponentní názory. Na těchto kanálech se tedy nedozvíte pravdu, ale pouze lži, které mají lidem lechtat sluch.

Mezi časté dezinformace šířené ‚oficiálními‘ zdroji patří tato tvrzení:

  • Vakcínami uděláme tečku za koronavirem (A která dávka je ta pověstná tečka? Druhá? Třetí? Dvacátá?)
  • Očkovaný člověk šíří covid méně, než neočkovaný
  • Ivermektin je jen pasta pro koně a proti covidu je neúčinný
  • Roušky a respirátory chrání před přenosem covidu-19
  • Vláda má na mysli jen vaše dobro, i když otevřeně nabádá k nenávisti vůči neočkovaným a vydává protiústavní, diskriminační opatření

Je možné, že časem bude pro ‚boj proti dezinformacím‘ (tj. cenzuru nepohodlné pravdy) ustanovena jakási speciální komise po vzoru orwellovského Ministerstva pravdy, která bude určovat, co si mají lidé myslet. Každý, kdo nebude mít oficiální, jediný povolený názor, bude vyloučen ze společnosti a zdiskreditován, možná i uvězněn nebo popraven.